Zdraví a elegance provázejí čistotu

Už samotný princip fungování centrálního vysavače je tak přesvědčivý, že to ze strany uživatelů někdy vede až k nekritickému postupu při volbě značky a konkrétního typu. Z obecné popularity centrálních vysavačů pak těží i produkty, které si pozornost vlastně nezaslouží.

Takže hned v úvodu konstatujme, že podle čerstvých údajů o prodejnosti, má momentálně značka Electrolux, pod jejíž křídla patří rovněž BEAM, téměř třetinu evropského trhu. Celosvětově je to takřka polovina. Zatímco žádný z dalších výrobců nepřekračuje v obou přehledech jednotky procent. Kdo bude pátrat po příčinách této skutečnosti, dozví se, že centrální vysavače Electrolux a BEAM konkurenci suverénně předčí v tom nejpodstatnějším. Tedy v kvalitách filtrace a výkonnosti agregátu. Zastavme se u těchto předností.

FILTRACE AŽ TOTÁLNÍ
Účinnost filtrace je klíčovou vlastností každého centrálního vysavače. Jde o schopnost filtru zachytit dané množství částic určité velikosti. Sledovaným parametrem je rozměr udávaný v mikronech. V případě centrálních vysavačů Electrolux a BEAM dokážou jejich goretexové filtry zachytit 98 procent částic velikosti 0,3 mikronu! Tedy naprosto nepředstavitelných tří desetitisícin milimetru!

Kdo se dokáže ztotožnit s představou takového rozměru, toho už zřejmě nezaskočí ani příklad goretexové tkaniny, která má na čtverečním centimetru 1,4 miliónu pórů! Tento fakt stále ještě zaručuje dobrou průchodnost vzduchu, ale zároveň už znamená spolehlivou zábranu průchodnosti mikroskopických částic prachu.

Ale to není všechno! Goretexový filtr zároveň z pohledu zákazníka představuje zcela bezúdržbový filtrační systém. Goretex zajišťuje při vertikálním pohybu spad prachových částic z povrchu filtru, a díky tomu se filtr nemusí měnit ani čistit po dobu minimálně deseti roků! Patentově chráněná a výhradně používaná, je tato technologie pouze v případě vysavačů Electrolux a BEAM.

JEDEN VYSÁVÁ, DRUHÝ VÍŘÍ…
Skončili jsme u 98 procent zachycených částic velikosti 0,3 mikronu… Možná si někdo řekne: A co ta zbývající dvě procenta? A co částice ještě menší? Není důvod k jakýmkoli obavám. Ani toto mizivé procento případně nezachycených mikroskopických prvků kvalitu ovzduší v interiéru nijak nepoznamená. Tyto nečistoty jsou spolu s odpadním vzduchem vyvedeny potrubím centrálního vysávacího systému úplně mimo budovu.

V tom je rozdíl proti sebedokonalejším vysavačům konvenčním, které ať chceme či nechceme, celou svou činností působí vlastně jen jako pouhý zviřovač prachu. Příčí se zdravému rozumu fakt, že v jednadvacátém století jsou jako údajná zařízení určená k úklidu vyvíjeny, vyráběny, nabízeny, kupovány a používány spotřebiče, které zcela programově nasátý a filtračním systémem prošlý použitý vzduch zase jen vypouštějí do místnosti, v níž se „uklízí“. I kdyby ten vzduch byl čistý jak ovzduší na Sněžce, tak zase jen víří a rozptyluje prach z míst, kam předtím hubice vysavače nedosáhla. Zvířený prach se po nějaké době hladce usadí na povrchu všech ploch interiéru, které po úklidu měly zůstat příkladně čisté.

Výhodou centrálního vysávacího systému dále mimo jiné je, že se nemusí přenášet těleso vysavače, jako tomu bývá u klasických zařízení tohoto druhu. Centrálním vysavačem se také nepoškodí podlaha ani nábytek a obsluhujícího neohrožuje elektrický proud.

AGREGÁT REKORDMAN
Zcela správně se zájemce o centrální vysavač prvořadě soustředí na dramatický rozdíl v pojetí jeho činnosti oproti vysavači klasickému. A hned pak na kvalitu filtrace. Ovšem vzápětí se stávají středem zájmu zcela přirozeně také kritéria další, mezi nimiž bude nepochybně hodně vysoko stát tak důležitý parametr, jakým je obdivuhodná výkonnost agregátu.

Zapamatujme si, že nejvýkonnější agregát na českém, ale i evropském, trhu je nabízen v rámci sady Sanitaire, pochopitelně od Electroluxu. V rámci technické specifikace motoru je zapsán údaj 1200 Airwatt.

V této chvíli se sluší vysvětlit, co to je Airwatt. Lze říci, že jde v oboru vysavačů o základní jednotku výkonu. Používána bývá pro různé systémy vysavačů, ale vždycky jde o vyjádření rychlosti proudění vzduchu, za určitého tlaku vody. To čistě teoreticky pro potřeby fyzikálního pohledu na problém, ve vysávací praxi je onou „tekutinou“ vzduch. A při samotném vysávání jde o schopnost unášet nečistoty z povrchu vysávané plochy. Jedná se o optimální kombinaci vytvářeného proudu vzduchu a určitého podtlaku. Vysoká hodnota podtlaku totiž sama o sobě ještě účinné vysávání nezaručuje.

Výhody mimořádně výkonných centrálních vysavačů? Jsou ideální pro velké rodinné domy, umožňují současnou činnost až několika vysávacích hadic. Tomu odpovídá pětadvacetilitrový prachový kanystr.

ZDRAVOTNÍ POMŮCKA!
Sdělení obsažené v titulku tohoto článku, že v práci s centrálním vysavačem jde vedle samozřejmé snahy dosáhnout dokonalé čistoty, také o určitou eleganci, a rozhodně pak rovněž o zdraví, není nijak nadsazené. Ovšem klinickým výzkumem je takové tvrzení podložené zase jenom v případě centrálních vysavačů Electrolux a BEAM. Studie prováděné zejména ve Spojených státech, jednoznačně potvrzují, že skutečně dobrý centrální vysavač přesvědčivě přispívá k celkovému ozdravění obytného prostředí.

 Centrální vysavač BEAM Alliance charakterizuje maximální sací výkon při minimální spotřebě. A tak jako všechny jednotky BEAM je vybaven exkluzivním vertikálně pohyblivým filtračním systémem z tkaniny Gore-Tex.

V domácnostech, kde začali takový vysávací systém pravidelně používat, se prokazatelně zlepšila obyvatelům jejich schopnost dýchání, kvalita spánku a ustoupily také různé oční potíže!

Tolik vědecká šetření, ale jsou zde i výsledky z praxe, tentokrát rovněž domácího původu. Tím, že umějí stoprocentně odstranit vysávaný prach, částice nejrůznějších nečistot, pyly a další rozličné alergeny, snižují centrální vysavače rovněž alergické reakce různého původu. A alergikům přinášejí značnou úlevu od jejich problémů.

Takže rozhodně nejde o nadsázku, když budeme tvrdit, že centrální vysavač je nesporně účinným pomocníkem v domácnosti, stejně samozřejmým prostředkem k dosažení dokonalé čistoty, ale dnes už svým způsobem i ulevující zdravotní pomůckou.