Velké a pohodlné rodinné domy, originální celkovou koncepcí, architekturou i dispozičním řešením. Navíc ve vysokém energetickém standardu, tedy nanejvýš úsporné.
Takové jsou montované dřevostavby OKAL, na něž jejich výhradní dodavatel DFH Haus CZ poskytuje pětiletou záruku na celou stavbu! Montovaný rodinný dům bývá podvědomě spojován s domem typovým. Ale k automatickému položení rovnítka mezi tyto dvě hodnoty neexistuje vůbec žádný důvod. Montovaná stavba totiž může svojí architekturou i konstrukcí splňovat všechny nároky kladené na dům projektovaný a stavěný jako vyslovený originál.

OKAL je uznávaná značka. Firma velmi dlouhodobě a velmi úspěšně přizpůsobuje svoji produkci požadavkům trhu, plní nejrozmanitější individuální přání a představy svých zákazníků.
OKAL trendy a módní směry oboru rodinný dům v celoevropském měřítku ovlivňuje velmi silně a už dlouhodobě. Segment městská vila je pak zvlášť dobrým příkladem, což potvrzuje i stavba z hesenského Gelnhausenu.
ZA SLUNCEM ZE SUTERÉNU
Podporu ve volbě domu odvážné podoby i zajímavého konstrukčního řešení stavebník samozřejmě našel rovněž ve své manželce. Bydleli spolu původně v tmavém suterénním bytě a tak není divu, že mottem jejich stavebního úsilí se stala touha probouzet se jednou v novém domě zalévaném sluncem a také za soumraku moci vnímat sílu přirozeného osvětlení interiéru. Rozlehlé prosklené plochy tedy byly úplně první jasnou volbou v možných podobách budoucí novostavby. A to i přes dobře uvědomovaný si fakt, kolik to bude znamenat práce, ve snaze udržovat taková okna bezvadně čistá.

Použité bílé a krémové barvy dokreslují atmosféru vyvářenou množstvím světla a slunce proudících ohromnými okny.
JEDNOZNAČNĚ BAUHAUS
Jako většina lidí, kteří o svém budoucím domově dlouho přemýšlejí, prošli i stavebníci tohoto mimořádného domu obdobím hledání vzorů. Zaujal je styl Bauhaus. Dnes je to pojem a v třicátých letech minulého století znamenal tento vývojový směr zcela nový přístup k tvorbě. Šlo o spojení umění a řemesla s průmyslovou výrobou.
Asi je nyní na místě i poznámka, byť majitelé domu nic takového neřekli, že vzpomínané naprosto nekompromisní nároky na dokonalost a kvalitu se obvykle neplní za pomoci hypotečního úvěru. Ale máme kolem sebe také spoustu jiných příkladů finančně nijak neomezovaných investorů, kteří svoje představy realizovali vysloveně nešťastně.
Zpět dovnitř domu… Jeho dispoziční řešení využívá dvou plných podlaží, každé má lehce přes sto čtverečních metrů. Půdorysy jsou velmi otevřené, lze projít z jedné strany domu na druhou, aniž by člověk musel otevřít dveře. Pocit volnosti umocňuje světlá výška místností 2,80 metru, což je ostatně už pro dnešní OKAL typické a standardní i u mnohem méně vznosných staveb. Jednotlivé funkční zóny v interiéru domu mají jasné vymezení.
OBVYKLÁ TECHNOLOGIE OKAL

Dům typově označovaný jako OKAL Exclusive FM 104-158 B má zastavěnou plochu 150,0 m² a podlahovou plochu 229,0 m² Dispozičně je řešený jako 5+1, kromě toho má další technické a provozní prostory.
Pokud jde o konstrukční řešení stavby, byla přes celkovou náročnost pojetí zachována v plné míře obvyklá technologie OKAL. Dům je situován v prudkém svahu, pod částí objektu dřevostavby tedy klasicky vystavěný suterén poskytuje prostor pro dvě garáže a nezbytné technické prostory. Další dvě podlaží už vznikla pomocí sendvičových panelů na bázi dřeva. Klasická dřevěná rámová konstrukce obvodových stěn splňuje nejpřísnější parametry kladené na tepelnou a zvukovou izolaci.

Od ideálního rodinného domu jsou dlouhodobě žádané stále stejné kvality – pohodlí, dostatek prostoru, spolehlivé fungování všech jeho funkcí, umístění v příjemném prostředí…
Přes všechna dosavadní uznání a veškerou absolvovanou praxi však OKAL v tomto konkrétním případě musel dosud známé základní principy konstrukce montovaných dřevostaveb opustit. Bylo nezbytné se dostat mnohem dál! Parametry, v nichž se pohybujeme, stály architektonicky i technicky daleko za hranicí dosud realizovaného. Zejména provedení čelní stěny domu s jejím tvarem písmene S ve spojení s plochou střechou se stalo ohromnou výzvou.
ŽÁDANÝ VZHLED NAD JINÝMI POŽADAVKY
Zatím se vždycky podobné úkoly řešily za pomoci dalších podpůrných konstrukcí, ale tady bylo programem se něčemu podobnému vyhnout. Žádaný architektonický vzhled stál nad všemi dalšími požadavky. Úkol byl nakonec vyřešen pomocí kombinace oceli a dřeva. Přičemž první materiál se postaral o bezchybnou statiku a druhý zajistil žádanou eleganci i neexistenci tepelných mostů.
Při takto koncentrovaných unikátnostech by bylo škoda nepojmout stejně velkoryse i nejbližší okolí stavby. Vyhlášený zahradní a krajinářský architekt, specializující se na řešení zahrad v obtížném terénu, se do Hesenska dostavil až z Drážďan. Nezapomínejme, že šlo o poměrně příkrý svah. Než si s ním poradil k plné spokojenosti majitelů domu, spotřeboval na 400 tun přírodního kamene a na místo se dostavilo také 180 nákladních aut se zeminou! A už jenom jako úplná zajímavost: Takový masivní zásah do původních podmínek pozemku si dokonce vyžádal statickou analýzu specializované důlní společnosti!
PODPIS ČESKÝCH RUKOU
A teď to nejdůležitější… Ano, dům stojí v Německu, kde je historicky doma i značka OKAL. Její výrobní závod však v moderní historii firmy funguje v Žákavě nedaleko Plzně. A tam pod českýma rukama vznikly i všechny díly tohoto obdivovaného domu, na stavbě pak došlo pouze k jejich kompletaci. A z hlediska potenciálního českého stavebníka domu OKAL je cenné vědět, že na německá i česká staveniště samozřejmě putují ze Žákavy domy kvalitativně naprosto stejné.
Jozef Rašek, Styl&Tip: Rodinné domy 2014
Ceny?
OKAL obecně svým zákazníkům nabízí značnou míru variability. To znamená, že dům nejen přizpůsobí konkrétnímu pozemku a požadavkům na vybavení interiéru, ale podle potřeb klienta také zvětší nebo zmenší základní rozměry objektu. Všechny tyto změny pochopitelně mají značný vliv na konečnou cenu. Proto jsou uváděné jen orientační cenové údaje za čtvereční metr podlahové plochy domu, pohybující se od 20 do 33 tisíc korun.