Veletrhy signalizují oživení trhu

České stavebnictví na zřetelné oživení čeká už několik roků a o nadcházející stavební sezóně se v oboru mluví jako o období, které by skutečně mohlo přinést zlom.

Veletrhy Střechy Praha, Solar Praha, Řemeslo Praha a For Pasiv, které se v minulých dnech konaly v Praze – Letňanech, svým průběhem naznačily, že by se toužebně očekávané oživení trhu mělo opravdu dostavit.

Zmíněné veletrhy odstartovaly z hlediska zájmu stavebníka rodinného domu sérii výstavních akcí, která v hlavním městě pokračuje za dva týdny veletržním kvartetem Dřevostavby, Moderní vytápění, Windoor Expo a Krby a kamna, počátkem března pak následuje už 20. ročník veletrhu Aquatherm, v březnu je na programu For Habitat a tuzemský vrchol vždy tradičně představoval veletrh IBF v Brně. Poslední ročníky brněnského stavebního veletrhu však z kdysi prestižní mezinárodní přehlídky učinily víceméně lokální záležitost, což na druhé straně zase zvedlo prestiž výstavních akcí konaných v Praze.

Dění na konci minulého týdne v letňanském areálu to potvrdilo. Dobrá návštěva přinesla spokojenost vystavovatelům a zejména veletrhy Střechy Praha a For Pasiv se staly paralelně s přehlídkou možností a nabídek také velkým diskuzním fórem. Ve čtyřech přednáškových sálech měli zájemci možnost vyslechnout přední odborníky a fungovalo rovněž několik poradenských center. Zdůrazňovanými tématy se v segmentu střech staly nové materiální a technologické možnosti, hlavně pak tematika plochých střech a jejich konstrukcí.

Veletrhem For Pasiv 2014 se zase zřetelně nesl fakt, že stavebníci rodinných domů mohou letos opět žádat o státní příspěvek v dotačním programu Zelená úsporám. Zájemci o stavbu či rekonstrukci tak na jednom místě našli nejen odpovědi odborníků na všechny své otázky, ale v případě zájmu i vhodného dodavatele stavby.