STYL&TIP: Rodinné domy 2015

Pro čtvrtinu místo není

V případě rodinného domu obvykle nebývá prostor pro jakýkoli reparát, člověk se stává v drtivé většině případů stavebníkem jen jednou za život a udělat závažné chyby je neodpustitelné.

Pokud právě stavebnictví věrně odráží stav ekonomiky, jak se často tvrdí, tak aktuálně v Česku příliš důvodů k optimismu nenajdeme. Období nepřetržitého klesání výkonnosti už má obor sice za sebou, ale markantní růsty mířící snad až k objemům  z let před rokem 2010, nikdo nevidí a ani netuší, kde je hledat.

Realisté dávno přestali mluvit o krizi, která nás potkala, panující okolnosti jsou označované za stav normálu. Tedy za situaci, kdy na trhu nutně nezbyde místo pro všechny dodavatele materiálů, technologií a služeb, etablované zde na přelomu tisíciletí. Stojíme na prahu nové éry, která už bude posuzovat případné úspěchy na základě mnohdy poněkud jiných čísel, než na jaká jsme byli zvyklí dosud.

Kolem 20 tisíc rodinných domů ročně, jako se jich stavělo v prvním desetiletí na začátku nového tisíciletí, se asi hned tak u nás znovu ročně realizovat nebude. Ale oněch zhruba 13 až 17 tisíc, mezi kterými se produkce ustálila v letech 2011 až 2014, také není úplně málo. Byť to pro čtvrtinu dodavatelů znamená, že pro ně na trhu místo není.

Potenciální stavebníci rodinných domů by však na této skutečnosti měli jen vydělat. Tvrdě konkurenční prostředí často přináší nejen lepší ceny, ale hlavně vyšší kvalitu zboží a služeb.

Nechceme malovat černé scénáře, ale tak jako kolem sebe vidíme stále více skvěle vyřešených rodinných domů, zůstává tady i množství zmetků. Když se dodavatel ignorující skutečnost, že se dnes lze k realizaci rodinného domu postavit úplně jinak, než ještě před nějakými deseti roky, sejde se zcela nepoučeným investorem, je neštěstí na světě. Už proto by měl každý budoucí stavebník absolvovat pečlivou přípravu a velmi dlouho sbírat informace. Než sám uzná, že může konečně vstoupit na velmi tenký led vztahů se všemi subjekty, které konečnou podobu a hlavně fungování jeho příštího domova určí.

V případě rodinného domu obvykle nebývá prostor pro jakýkoli reparát, člověk se stává v drtivé většině případů stavebníkem jen jednou za život a udělat závažné chyby je neodpustitelné. Už jenom proto, že se obvykle utratí všechny úspory a ekonomickou situaci rodiny obvykle ještě zatíží úvěr.

Příloha týdeníku Euro Styl&Tip: Rodinné domy, tentokrát s letopočtem 2015 je v pořadí už třetím ročníkem a ambice má stejné, jako dvě vydání předcházející. Lidem pevně odhodlaným dříve nebo později postavit vlastní dům, chce pomoci v lepší orientaci. Pohlíží na obor rodinný dům v širších souvislostech a předkládá různé možnosti řešení úkolů, které před stavebníkem stojí. Zájemcům o vlastní rodinný dům hodlá pomoci překlenout nejtěžší překážky na cestě za tímto snem.

Více na www.stylatip.cz