Shoz na prádlo
a centrální vysavač

Co mají společného?

Na pomyslné spojnici mezi pračkou a ložnicemi, dětskými pokoji, koupelnami či šatnami, může v každém rodinném domě velmi účelně fungovat shoz na prádlo! Co má shoz na prádlo společného s centrálním vysávacím systémem? Zdánlivě nic, ve skutečnosti víc, než bychom čekali. Jednak se jedná o zařízení, které podobně jako centrální vysavač za vynaložení nevelkého obnosu velmi účinně zvýší užitnou hodnotu každého rodinného domu. Ale hlavně… Shozy na prádlo a centrální vysávací systémy obvykle prodávají a montují stejní dodavatelé.

Jednoduše řečeno, znamená shoz na prádlo vlastně tubus zhruba třiceticentimetrového průměru, který slouží k transportu z vrchních pater domu do připraveného prádelního koše. Tubus je pevně ukotven v konstrukci domu a v každém podlaží jsou instalována dvířka, která po vyklopení zpřístupní uživateli šachtu.

Vhozené prádlo se šachtou shozu pohybuje samospádem zásluhou vlastní hmotnosti. Veškeré montážní spoje a nerovnosti jsou umístěné na vnější straně tubusu, jeho vnitřek je zcela hladký. Na konci cesty je prádlo zachyceno do koše či vaku situovaného poblíž pračky. Nejjednodušší bývá pochopitelně přímý spád, ale dispoziční řešení domu ho vždycky neumožňuje. Takže v rámci konstrukce shozu se kromě přímo vedených tubusů uplatňují také kolena s různými stupni zatočení. Těleso shozu musí být v jednotlivých podlažích pevně kotveno ke stavební konstrukci objektu. Manipulace s celým zařízením je bezpečná a zcela jednoduchá.

Realizace je nejvýhodnější ve stadiu uzavřené hrubé stavby. Tedy ve chvíli, kdy dům už má okna a takzvané hrubé podlahy, ale ještě nejsou provedené povrchy podlah a vnitřní omítky. Dvířka jsou dočasně nahrazena montážní krytkou, osazování dvířek se provádí až po malbě a obkladech, aby nedošlo k jejich poškození.

Těleso shozu na prádlo mezi dvěma podlažími lze v nekomplikovaném řešení nainstalovat případně i svépomocí, ale pracovníci dodavatelské firmy instalaci provedou samozřejmě odborněji, elegantněji a rychleji.

Shozy na prádlo v širokém spektru možných praktických řešení a bohaté variabilitě použitých detailů dodává zájemcům například společnost SMART-VAC. Její jednatel ing. Lubomír Čermák na toto téma uvádí: „Shozy na prádlo u nás stále ještě nejsou běžným vybavením rodinného domu. Přitom jde o velmi rozumnou investici. Zařízení šetří čas a kroky, přispívá k vyšší míře hygieny i pořádku a funguje gravitačně, bez nároku na jakoukoli energii. Navíc shoz nevyžaduje údržbu, jeho životnost je v podstatě neomezená.“

Shozy SMART jsou dodávané v nerezovém nebo plastovém provedení. V komplexu působí robustně a velmi spolehlivě. V jednotlivých podlažích jsou vysazeny odbočky pro vhazování prádla. Dvířka zakrývající tyto vhozy jsou dodávána v různých materiálových a barevných (škála RAL) provedeních tak, aby ladila s designovým řešením koupelny nebo kterékoli jiné místnosti.

Shozy na prádlo SMART lze pro dvoupodlažní rodinný dům pořídit v provedení plast už od 9,5 tisíce korun. Včetně dvířek, ovšem bez montáže. V provedení nerez začínají ceny na 15 tisících korun, opět včetně dvířek, bez montáže. Ale pozor! Kdo se v rámci stavby či rekonstrukce svého rodinného domu rozhodne ve spolupráci se společností SMART-VAC pro instalaci shozů na prádlo i centrálního vysávacího systému, může počítat s velmi motivující úpravou konečné ceny.

Další informace na www.smartvac.cz