Rodinný dům Zlín, Nivy

Rodinný dům umístěný na jihovýchodním svahu v sevření mezi vilovou čtvrtí Nivy a neustále expandujícím sídlištěm Jižní svahy je součástí souboru nových rodinných domů přiléhajících k nově vybudované ulici na pozemcích bývalého ovocného sadu. Celé Nivy jsou na jihovýchodním svahu s nádherným výhledem na východní část města.

Horizontální kompozice domu vychází z parametrů vnitřních prostorů. Jejich uspořádání podléhá zadání, které bylo velmi náročné na plochu hlavního podlaží. Dvoupodlažní dům je velmi prosvětlený s řadou zajímavých průhledů, každé podlaží je v přímé vazbě na svou polovinu zahrady. Koncepce prostoru hlavního podlaží je založena na možnosti aktivní proměny prostorů pomocí řady černých posuvných stěn a závěsů. Do domu se vstupuje nižším podlažím pod konzolou horního patra. Skrz zádveří se vchází do schodišťové haly, odkud vede schodiště do hlavního obytného podlaží. V přízemí jsou dále dva dětské pokoje, koupelna, sauna, garáž, sklad a kotelna. Jádrem domu je společný obytný prostor s přímou vazbou na jídelnu s kuchyní. Skrze krytou lodžii lze projít na terasu v úrovni terénu. V severní polovině podlaží je klidová zóna s ložnicí rodičů, šatnou a koupelnou a pracovnou. Schodiště pokračuje ještě výše a umožňuje výstup na rozlehlou střešní rovinu s výhledem do krajiny.

Nosná konstrukce domu je zděná z keramických bloků Porotherm v kombinaci se železobetonovými stěnami. Stropy jsou železobetonové. Okna jsou ze smrkových lepených profilů. Interiér je kompletně vybaven vestavným nábytkem v dubu, ze stejného materiálu jsou i podlahy. Terasa je z modřínových desek.

ing. arch. Pavel Míček

Typ: individuální řešení Zlín, Nivy
Autor projektu: Pavel Míček
Stavební systém: Porotherm Wienreberger
Realizace: 2008 – 2011
Užitná plocha: 187 m2
Zastavěná plocha: 218 m2
Obestavěný prostor: 1 239 m3
Další informace: https://topdomy.cz/katalog/porotherm-dum-zlin