Přesvědčivá mluva čísel

Skutečnost, že elektřinou lze v energeticky úsporné stavbě topit velmi levně, ilustrujme příkladem konkrétního nízkoenergetického rodinného domu, který stojí ve Frenštátě pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji.

Dům byl postaven v roce 2012, jedná se o nepodsklepenou dřevostavbu obývanou pětičlennou rodinou, V přízemí se nachází kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, dále technická místnost a WC. V podkroví jsou tři dětské pokoje, ložnice se šatnou a koupelna. O ohřev vody se stará elektrický zásobníkový ohřívač s kapacitou 160 litrů.

Pro vytápění celého objektu bylo zvoleno elektrické podlahové vytápění. Konkrétní systém byl vybrán podle podlahových krytin. V předsíni, technické místnosti, koupelně a WC, kde je položena keramická dlažba, jsou jako podlahové vytápění použity topné rohože ECOFLOOR. V ostatních místnostech, kde jsou plovoucí podlahy, byly použity topné folie ECOFILM. Koupelna a WC jsou doplněny topným žebříkem. Ovládání systému zajišťuje centrální regulace, umožňující nastavovat žádanou teplotu v každé místnosti samostatně. V obývacím pokoji jsou navíc teplovzdušná krbová kamna, určená jako doplňkový zdroj tepla, především pro přechodná období na jaře a na podzim. Reálně jsou však využívána velmi sporadicky. Dodávka a instalace celého topného systému formou dodávky na klíč (materiál včetně montáže) vyšly majitele domu včetně daně na 110 tisíc Kč.

Protože od samého počátku bylo plánováno využít objekt pro účely dlouhodobého sledování, je dům vybaven podružnými elektroměry, měřícími samostatně spotřebu elektřiny pro vytápění a pro ohřev vody. Dosažené výsledky jsou velmi zajímavé. Celoroční celkové náklady na elektrickou energii (tj. vytápění, ohřev vody i provoz domácnosti) byly 26 948 Kč. Podíl vytápění na celkové spotřebě energie činil pouhých 28,2 %, tedy 7 600 Kč. Ohřev vody se na celkové spotřebě energie podílel 26,8 % (7 222 Kč). Ostatní spotřeba (osvětlení, vaření, praní, elektrospotřebiče a podobně) pak dosáhla 45 % (12 126 Kč).

Tato čísla jsou zcela v souladu s dlouholetými zkušenostmi jiných energeticky úsporných novostaveb rodinných domů. Obchodní skupina FENIX podporuje několik projektů výstavby nízkoenergetických domů, a to jak zděných, tak i na bázi lehké prefabrikace dřeva, u kterých sleduje a vyhodnocuje provoz a spotřebu energií. Data od realizačních firem, výrobců i investorů potvrzují, že pokud má objekt dobré tepelně technické vlastnosti, je správně provedené elektrické podlahové nebo stropní vytápění ekonomicky velmi výhodné. Ostatně potvrzuje to i tento rodinný dům. Nízkoenergetické domy totiž spotřebují na vytápění jen přibližně 40% energie, zbytek celoroční spotřeby je spotřebováván na provoz světel, televize, počítače, pračky, sušičky, varné konvice, mikrovlnné trouby a dalších spotřebičů. Tedy na běžný provoz domácnosti.

 Podíl celoročních celkových nákladů na elektrickou energii ve sledovaném rodinném domě.