V návaznosti na tradice

Galerie Top domů 2012 (14):
Ája

Už podruhé se v rámci ankety Top domy časopisu Dům & zahrada vyhodnocoval napříč všemi velikostními kategoriemi projekt, který by vhodně navazoval na dobré tradice českých stavenišť. Takové kritérium v rámci ankety splňovalo samozřejmě mnoho domů, porotě se nejvíce zamlouval typ označovaný jako Ája, z projektového ateliéru Thermo plus ing. Karla Peterky.

Karel Peterka o přízeň stavebníků rozhodnutých při naplňování svého snu o vlastním rodinném domě realizovat typový projekt, usiluje v konkurenci velkých producentů zboží tohoto druhu velmi úspěšně. Společným znakem typových projektů nabízených tímto ateliérem je snaha dosáhnout při pokud možno minimálních investičních nákladech rozumného standardu bydlení. Že se tento záměr daří, to dokazuje nejen zájem stavebníků, ale také opakovaná umístění a ocenění projektů pocházejících z ateliéru Thermo plus v různých přehlídkách, soutěžích a anketách. Například v loňském roce se stal jedním z domů oceněných odbornou porotou v rámci ankety Top domy typ Lukáš, právě z této tvůrčí dílny. Realizované projekty ateliéru je možné spatřit na celém území České republiky.

„Společným znakem námi projektovaných domů je promyšlené dispoziční řešení a z toho plynoucí dokonalá provozní funkce. Každý čtvereční metr případných zbytečných komunikačních prostor musí klient v rámci investice do svého domu pochopitelně zaplatit, a naší snahou je tedy důvtipným dispozičním uspořádáním tyto prostory minimalizovat. Velký důraz rovněž klademe na nízkou energetickou náročnost staveb, což odráží i vlastní název ateliéru Thermo Plus. A konečně po architektonické stránce naše domy programově vycházejí z tradiční české architektury, za použití moderních stavebních materiálů a technologií. Proto nás uznání s přídomkem Tradice českých stavenišť domu a zahrady zvlášť těší,“ říkal při slavnostním vyhodnocení výsledků letošní ankety Top domy v pražském Kongresovém centru ing. Karel Peterka.

Oceněný dům Ája se řadí do střední velikostní kategorie. Jedná se o jednopodlažní domek s využitým podkrovím. Obdélníkový půdorys je zastřešen sedlovou střechou, přistavěná garáž se skladem zahradního nářadí a vstupním závětřím tvaru písmene L je zastřešena plochou střechou, která je zčásti využita jako terasa. Vstup do domu vede přes závětří do prostorného zádveří, ze kterého je přístupná šatna, WC, místnost určená pro domácí práce s navazující komorou pod schodištěm do podkroví. Ze zádveří je přístupný rovněž obývací pokoj s navazující kuchyní. Z obývacího pokoje vede vstup rovněž do pracovny. V podkroví jsou situované tři ložnice a koupelna.

Další informace k tomuto domu v katalogu TOPDOMY.CZ