Na trase Bratislava – Chrudim

„Dlouhodobě se nám osvědčuje spolupráce s dvojicí bratislavských architektů Miroslavem Markem a Branislavem Moravíkem. Pokud se říká, že na Slovensku je často na aktuální evropské trendy trochu jiný pohled než u nás v Čechách, tak v kategorii projektování energeticky vysoce  úsporných rodinných domů to platí v plné míře. S naším systémem VELOX jmenovaná dvojice v zájmu obyvatel budoucích objektů nakládá mimořádně skvěle. Ty domy mají nejen vynikající energetické parametry, ale také se obecně velmi líbí.“

Tato slova patří majiteli společnosti Hoffmann spol. s r.o. Chrudim, Ivanu Hoffmannovi. A pronesl je při příležitosti vyhlášení výsledků prestižní soutěže Dům roku 2015, pořádané časopisem Můj dům. Ano, mluvil o nejlépe umístěném domě hned ve dvou dílčích kategoriích této přehlídky, který postavila jeho firma. Dům s typovým označením Lime vyhrál v hlasování čtenářů v kategorii typových staveb a nejvýše skončil také v kategorii masívních konstrukcí. Zajímavostí je, že před rokem patřilo absolutní prvenství a titul Dům roku 2014 jiné stavbě realizované firmou Hoffmann. A tehdy i letos se jednalo o domy projektované právě dvojicí Marko – Moravík.

Dejme prostor jejich názorům, s nimiž ke svým vysoce energeticky úsporným a přitom výjimečně pohledným domům přistupují. A také jejich zdůvodnění, proč ve své tvorbě sází na systém Velox.

 Dům s typovým označením LIME se líbí jak stavební veřejnosti, tak i odborníkům. Důkazem mohou být jeho úspěchy v rámci soutěže Dům roku.

Moravík: Při navrhování energeticky úsporných domů se v diskuzích skloňují hlavně dřevostavby. Přitom podle našeho názoru, ale například i podle vyjádření mnoha architektů z Rakouska, je těžká monolitická konstrukce vhodnější. Zejména pro svoji schopnost tepelné setrvačnosti. Velox je vynikajícím materiálem hlavně zásluhou značné schopnosti betonu akumulovat a také velmi dobré těsnosti, jíž se například pomocí cihly snad ani nedá dosáhnout. Dále Velox vyniká jednoduchou aplikací tepelné izolace značné tloušťky na obvodovou stěnu. A skvěle se s ním pracuje, což stavbu urychluje.

Marko: Navíc je tady skutečnost, že Firma Hoffmann jako klíčový dodavatel systému Velox už dlouhé roky výstavbu pomocí tohoto systému velmi úspěšně symbolizuje. A to nad rámec energetických požadavků normy! Už třetí desetiletí bez nadsázky určuje v Česku i na Slovensku trendy ve stavebnictví orientovaném na výslednou energetickou nenáročnost objektů. A provádí skvělou osvětu. Hoffmannovy přesvědčivé argumenty, mám na mysli hlavně zveřejňování účtů za vytápění v domech postavených jím dodávaným systémem, jsou nepřehlédnutelné. Lidé si pamatují nejen sympatické výsledky, ale i jejich spojení s Veloxem.