Jak vybírat centrální vysavač

Symbolem kvalitního a čistého úklidu se v poslední době stal centrální vysavač. Tento vysavač, známý u nás dvě desetiletí, znamenal v době svého vzniku v USA malou revoluci v chápání hygienického a efektivního úklidu. Žádný monstrózní přístroj, tažený silou po místnostech, jen čistá a lehká hadice.

Savec zvaný centrální
Každý si jistě vzpomíná na dobu, kdy vysávání bylo pro mnohé noční můrou. Museli popostrkovat a nebo obtížně přenášet svůj těžký nevýkonný vysavač a spoléhat přitom na to, že délka elektrického kabelu vystačí od elektrické zásuvky do všech koutů jejich domova. Což se většinou nestalo a také úklid nezaznamenal žádných změn, než před započetím této těžké lopoty. Lidé jen těžko chápali, že zatímco nečistotu pracně a s velkým úsilím lapají po koberci, ona jim s  úspěchem znovu přes nedokonalou filtraci a skrz hadici uniká zpátky do ovzduší ve formě nebezpečných virů, roztočů a alergenů. Změna nastala při objevení systému centrálního vysávání. Ten řeší problém úklidu zcela nekompromisně. Veškeré nečistoty, které zachytí, odvádí totiž pryč z místnosti. Jeho největšími přednostmi je mobilita, vysávací agregát je umístěn mimo vysávaný prostor a ten, kdo právě uklízí, pouze zasune lehkou hadici do vysavačové zásuvky. Tím současně celý systém uvede do chodu, nečistoty začnou proudit hadicí a potrubím do agregátu, který je stabilně umístěn v garáži a v případě bytu například ve spíži nebo dokonce na balkoně. Druhou předností je hygienický provoz, vysáté nečistoty se nevracejí zpět do místnosti, ale zachytávají se ve velkoplošných filtrech centrálního vysavače, kde jsou bezpečně separovány a výfukem vedeny ven z místnosti. Centrální vysavač, to není jen pojem pro rodinné domy, v současné době jsou na trhu i velmi malé centrální vysavače, které jsou dokonce menší, než ty přenosné.

Jak vybírat?
V současné přetechnizované době, kdy trh je nasycen veškerými vymoženostmi, je pro běžného zákazníka velmi těžké orientovat se v množství nabízeného zboží. Přebírá mezi věcmi, které mnohdy ani nepotřebuje a jen těžko se rozhoduje. A orientovat se v široké nabídce vysavačů je pro něj téměř nadlidský výkon. V případě centrálních vysavačů je situace o něco jednodušší v tom, že na našem trhu existuje jen několik dodavatelů centrálních vysavačů. Jednou z prvních věcí, na kterou by se měl zákazník při koupi centrálního vysavače zaměřit, je filtrace. Její samotný proces a účinnost, se kterou dokáže nečistoty zpracovat. V tomto bodě má velký náskok takzvaná  „cyklónová“ separace. Zákazník by se podle rad odborníků neměl nechat zmást různými anticyklony, ultracyklony či pravými a levými cyklony. Proces, jako takový totiž musí splňovat určité technologické parametry, aby se vůbec dal nazvat systémem na odlučování nečistot.  Princip této filtrace spočívá v tom, že nasátý vzduch s nečistotami do filtru „nepadá“ ani není vháněn přímo, ale „víří“ po vnitřních stěnách. Těžší nečistoty zůstávají v prachovém kanystru, zatímco mikroskopické částice se zachytávají na stěnách filtru. Tím je dosaženo maximálního efektu. Někteří výrobci už dodávají navíc pohyblivé filtry s větší filtrační plochou se speciálních materiálů, a tak je účinnost ještě větší než u látkových a pevných filtrů. Dalším parametrem, na který by se měli lidé při pořizování centrálního vysavače zaměřit, je sací výkon vysavače. Ten je dán mimo jiné i příkonem elektromotoru turbíny a u něj platí, že čím vyšší parametr, tím i vyšší spotřeba elektrické energie.  Kvalitní centrální vysavače nemusejí mít astronomicky vysoký příkon, protože dokáží totéž i s nižšími náklady na spotřebu, než levnější, které se pyšní vyššími parametry. Ačkoli se to zdá nepodstatné, většinu zákazníků přesvědčí ke koupi centrálního vysavače hodnota, která nemá na kvalitu úklidu vašeho domu či bytu žádný vliv. Je jí minimální hlučnost celého systému. Agregát vysavače je totiž vybaven tlumičem a navíc je umístěn zcela mimo obytný prostor. Slyšet je pouze syčení vzduch v hadici, které ale neruší běžný chod domácnosti.

Instalace vysavače
Samotná instalace centrálního vysavače je velmi jednoduchá. Výhodu mají ti, kteří se ke koupi rozhodli ještě dříve, než začali se stavbou svého nového domu, popřípadě s rekonstrukcí toho staršího. V prvním případě se do hrubé stavby instaluje potrubí, které dodavatel odborně umístí podle požadavků klienta přesně tam, kde je bude potřebovat. V pokoji či v kuchyni k běžnému úklidu, ve sklepě nebo dílně k vysátí větších nečistot, v garáži k čištění vozu. Velkou výhodou je fakt, že obsluha centrálního vysavače operuje s delší hadicí, než je tomu v případě přenosných, takže při rozmisťování zásuvek bude u menších rodinných domů nebo bytů stačit třeba jen jedna na jedno patro. Po dokončení domu pak dojde k instalaci a zapojení vysávacího agregátu a zprovoznění celého systému. V případě, že se montáž provádí do již hotové stavby nebo bytu, proces instalace provází drobné zednické práce. U bytů s menší rozlohou není nutné do stěn instalovat žádné potrubí, lze totiž někdy využít podhledů, soklu kuchyňské linky a dalších možností. Základem všeho je lidský faktor a tak se při nákupu centrálního vysavače neobejdete bez odborné rady, bez průzkumu trhu a návštěv specializovaných center. Kvalitu výrobku potenciální zájemce pozná podle kvality služeb, které s nákupem nové věci souvicejí. Nejenom výrobek, ale také dodatečný servis, odbornost a rada v případě pomoci jsou těmi základními atributy, které by měl sledovat.

http://www.beam.cz
http://www.centralni-vysavace-electrolux.cz