TOP DOMY 2015

Soutěžní anketa TOP DOMY 2015, spojená se speciálem časopisu DŮM&ZAHRADA – TOP DOMY, zná své vítěze pro třináctý ročník. Odborná porota a veřejnost rozhodly o tom, který z domů se bude honosit prestižním titulem TOP DŮM 2015.

Domy s podlahovou plochou do 100 m²

podle veřejnosti:

Dodavatel: Futur s.r.o.
Typové označení: Dita
Dispozice: 4+1
Zastavěná plocha: 59,1 m²
Podlahová plocha: 83,2 m²

Dita je malý rodinný dům určený pro mladou rodinu, na menší pozemek. I když jsou půdorysné rozměry domu „úsporné“ (zastavěná plocha necelých 60 m²), uživatelský komfort rozhodně netrpí. V přízemí především zásluhou prostorného obývacího pokoje spojeného s kuchyní a jídelnou, v druhém patře díky třem chytře promyšleným ložnicím. Jejich plocha je skvěle využitelná díky plnohodnotné výšce druhého podlaží bez šikmých ploch. Zapomenuto samozřejmě nebylo ani na úložné prostory – praktická je komora v patře, kde se alternativně může umístit plynový kotel nebo pračka, se kterými je jinak počítáno v koupelně v přízemí, kde se nachází rovněž WC a sprchový kout. Koupelna v patře je vybavena vanou a dalším WC. Jednoduchá architektura rodinného domu Dita v sobě snoubí praktičnost s nadčasovou elegancí, která se bude líbit i za desítky let.

podle poroty:

Dodavatel: Ekonomické stavby, s.r.o.
Typové označení: Lukáš 15
Dispozice: 4+kk
Zastavěná plocha: 90,3 m²
Podlahová plocha: 74,0 m²

Na stejném půdorysu, jaký má dům s typovým označením Katka 34, před sebou máme úplně jinou stavbu! Charakter jí dává plochá střecha s dominantním tělesem komínu venkovního krbu, pečlivé ztvárnění fasády a účelný slunolam nad terasou. I tento bungalov samozřejmě má přehledné dispoziční řešení s jednoznačným oddělením noční klidové zóny od společenské obytné. A také tady se počítá s tím, že obývací prostor s navazující terasou bude orientován na jih, případně na jihovýchod či jihozápad. Slunce bude hrát hlavní roli rovněž v interiéru, nárožní série francouzských oken bude při absenci střešního přesahu dominovat ještě důrazněji. Dům může být podle vůle stavebníka realizován technologiemi Porotherm, Ytong či Velox.


Domy s podlahovou plochou do 130 m²

podle veřejnosti:

Dodavatel: Dumrazdva, s.r.o.
Typové označení: Bungalov 6
Dispozice: 5+kk
Zastavěná plocha: 126,3 m²
Podlahová plocha: 108,6 m²

Dům s typovým označením Bungalov 6 je navržen jako prostorné bydlení na celkem malé zastavěné ploše. V tomto nízkoenergetickém rodinném domě s celkovou podlahovou plochou 108,6 m² a obytnou plochou 72,6 m² (užitná 108,6 m²) může pohodlně, levně a ekologicky bydlet rodina se dvěma či více dětmi a stále tu zbývá místo pro ubytování návštěv. Centrem dění je velký obytný prostor situovaný na střed domu, který prakticky odděluje ložnici rodičů od ostatních místností. Přímo z něj je vstup na terasu, dům je tak přirozeně propojen se zahradou. Prostor vybízí k instalaci krbu nebo kamen, které v kombinaci s instalovaným topným systémem sníží celkové náklady na život v domě na minimum. Dispozice domu nabízí i možnost využití půdního prostoru jako úložného.

podle poroty:

Dodavatel: Haas Fertigbau Chanovice, s.r.o.
Typové označení: Instinkt 2
Dispozice: 5+1
Zastavěná plocha: 134,1 m²
Podlahová plocha: 108,26 m²

Montovaný rodinný dům, bungalov Instinkt 2 má dispozici 5+1. Je tedy ideální pro rodinu s dětmi. Najdete zde prostornou ložnici, obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem, dva dětské pokoje a dokonce i pracovnu, která se může snadno změnit na pokoj pro další dítě. Průchozí je zde pouze ústřední místnost domu, obývací pokoj s kuchyňským koutem, jinak si v rodinném domě Instinkt 2 najde každý člen rodiny své dostatečné soukromí. Přímý vstup na terasu a do zahrady je umožněn z obývacího pokoje i z jednoho dětského pokoje.


Domy s podlahovou plochou do 180 m²

podle veřejnosti:

Dodavatel: Canaba, a.s.
Typové označení: Classic II
Dispozice: 6+1
Zastavěná plocha: 96,0 m²
Podlahová plocha: 158,0 m²

Čtvrtá generace domu CLASSIC, nejprodávanějšího domu v ČR, nabízí i architektonicky velmi zdařilou moderní alternativu, která posouvá rozměr pojmu rodinné bydlení ještě o stupínek výše. Plnohodnotná výška místností v druhém patře přináší více prostoru i možnost využít dům pro dvougenerační bydlení nebo podnikání. Technicky unikátní řešení střešní konstrukce zvyšuje již tak bohatou nabídku užitné plochy Classicu – 158 m². Kompaktní rozměr (zastavěná plocha 96 m²) je v souladu s velmi variabilními dispozicemi, které v základním provedení 6+1 poskytují ohromné množství prostoru i pro opravdu velkou rodinu. Nadstandardní vnitřní prostor začnete vnímat, jakmile vstoupíte dovnitř. Žádná hluchá místa, žádný zbytečný prostor, každý centimetr plochy je důkladně promyšlen a beze zbytku využit.

podle poroty:

Dodavatel: Hoffmann, spol. s r. o., Chrudim
Typové označení: Alder
Dispozice: 5+kk
Zastavěná plocha: 137,0 m²
Podlahová plocha: 175,4 m²

Alder je rodinný dům v duchu moderní minimalistické architektury, který poskytuje vysoce nadstandardní bydlení čtyř až pětičlenné rodině. Dispozice přízemí obsahuje prostorný rodinný pokoj s jídelnou a kuchyní, pracovnu, praktickou technickou místnost, nechybí pochopitelně koupelna a každý uživatel jistě ocení prostorné zádveří. K domu přilehá stání pro auto, které je kryté přesahem hmoty domu. V patře se nachází ložnice majitelů s velkou šatnou, dva dětské pokoje, další rodinná šatna a velká koupelna s WC a bidetem.


Domy s podlahovou plochou nad 180 m²

podle veřejnosti:

Dodavatel: Atrium, s. r. o.
Typové označení: Jubileum 216
Dispozice: 6+1 + 2+kk
Zastavěná plocha: 170,17 m²
Podlahová plocha: 215,86 m²

Rodinný dům Jubileum navrhovala Ing. arch. Simona Brezovanová. Dům je vybavený nejmodernějšími technologiemi, které dávají domu novou nadčasovou dimenzi, jako např. tepelné čerpadlo, inteligentní elektroinstalace, solární panely. Dům je realizován v difuzně otevřeném konstrukčním systému DifuTech IZO PASIV. Dům je navržen jako dvougenerační. Hlavním vstupem se vejde do prostorného zádveří, které rozděluje dům na dvě části. Jedna část je patrová a je vhodná pro 4 členy rodiny. Druhá část je malý přízemní byt např. pro seniora, juniora nebo lze přízemní prostor využít pro potřeby podnikání. Opět i zde je vlastní sociální příslušenství.

podle poroty:

Dodavatel: DFH Haus CZ, s. r. o.
Typové označení: Okal Exklusive FN 167-134 BV5
Dispozice: 6+kk
Zastavěná plocha: 238,0 m²
Podlahová plocha: 343,0 m²

I tento objekt (stojí jako ukázkový dům ve Wuppertalu) potvrzuje, že zejména v segmentu městská vila domy OKAL formují aktuální architekturu v celoevropském měřítku. Vysoká míra elegance je pevně spjata s vrcholně praktickou funkčností! Kromě toho svojí kubistickou formou, jednoduchou podobou fasády a také až puristickým celkovým výrazem si tato stavba řekla o výstižnou charakteristiku – jde o jakousi vizi domu budoucnosti, oděného do bílé barvy. Otevřený obývací prostor s jídelním a kuchyňským koutem je centrálním bodem přízemí. Na terasu vede bezbariérový přístup, rozlehlé prosklené plochy oken umožňují slunci zalévat interiér doslova od podlah až ke stropům a pro OKAL typická výška místností 280 cm tento efekt dále podporuje! V patře je situována prostorná ložnice včetně samostatné šatny, dva dětské pokoje a dvě odpovídající koupelny.


Tradice českých stavenišť

Dodavatel: Ing. Karel Peterka
Typové označení: Vojta
Dispozice: 5+1
Zastavěná plocha: 141,08 m²
Podlahová plocha: 137,95 m²

Vojta je přízemní rodinný dům s využitým podkrovím se sedlovou střechou o sklonu 40°. Dům není podsklepen. Součástí domu může být přistavěné vstupní závětří s garáží zastřešené plochou střechou. V přízemí je prostorné vstupní zádveří, hala se schodištěm do podkroví, kuchyň + obývací pokoj, pracovna (pokoj pro hosty), místnost na domácí práce + sauna se sprchou, WC a spíž. Z obývacího pokoje a místnosti na domácí práce je vstup na zahradu. V podkroví je ložnice, dva pokoje, komora (šatna), lázeň a WC. Dům je možné umístit na rovinatém nebo mírně svažitém pozemku. Předpokládá se orientace hlavního hřebene domu ve směru jihovýchod-severozápad. Dům je vhodné orientovat na parcele tak, aby hřeben střechy byl kolmo na osu přístupové komunikace.


Pasivní rodinný dům

Dodavatel: Origis, s.r.o.
Typové označení: Chomutov
Dispozice: 4+kk
Zastavěná plocha: 127,0 m²
Podlahová plocha: 105,0 m²

Nepodsklepený jednopodlažní rodinný domek velikostní kategorie 4+kk pro 4-5člennou rodinu. Dům je určen pro rovinaté pozemky, se vstupem ze severovýchodní strany. V této cenové kategorii poskytuje dům maximální komfort. Disponuje prostornou předsíní s úložným prostorem, velkou ložnicí s pracovnou, která se dá opticky oddělit od spací části. Intimní zóna ložnice a dětských pokojů je vhodně umístěna stranou od obytné části a lze ji uzavřít dveřmi na chodbě. Obývací prostor domu se otvírá na terasu a do zahrady na jihovýchodní straně. K domu je napojen parkovací přístřešek pro dva osobní automobily. Zastřešení stání probíhá i na přední fasádě, a vytváří tak krytý vstupní prostor.


Dřevostavba

Dodavatel: MS Haus, s.r.o.
Typové označení: Atyp
Dispozice: 3+kk + hobby + garáž
Zastavěná plocha: 184,0 + 39,0 m² (terasa)
Podlahová plocha: 157,0 m²

Stavba tohoto rodinného domu vychází z individuálního požadavku klienta na moderní rodinný dům s maximální úsporou finančních prostředků vynaložených na provoz domu. Dům se skládá ze dvou obdélníků, kde každý obdélník je zastřešen pultovou střechou. Další plusové body získává velká zastřešená terasa, na které jsou umístěny fotovoltaické panely. Dům je ideálně orientován ke světovým stranám. Obytná část domu má dispozici 3+kk, s velikou šatnou přímo napojenou na ložnici. Velkoryse pojaté zádveří domu plní současně funkci další šatny. Hlavní obývací část domu je tvořena multifunkčním prostorem, kde se nenásilně spojuje obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Další velmi užitečnou místností je prostorná technická místnost. Hned vedle obývacího pokoje nalezneme velkou pracovnu, pro paní domu. Koupelna domu je vybavena prostorným sprchovým koutem, druhým WC a bidetem, který v současné době nalezneme v domácnostech jen velmi vzácně. Technická část domu je tvořena prostornou garáží s dílnou, na kterou navazuje hobby místnost, kde je možno skladovat veškerou zahradní techniku, a díky přirozenému dennímu osvětlení této místnosti zde může paní domu nechat přezimovat venkovní okrasné květiny.


Mimořádně dostupný dům

Dodavatel: RD Rýmařov, s.r.o.
Typové označení: Kubis 77
Dispozice: 4+kk
Zastavěná plocha: 76,9 m²
Podlahová plocha: 122,2 m²

KUBIS 77 je novinkou v nabídce společnosti RD Rýmařov. Lze říci, že v sobě soustředí všechny přednosti, které rýmařovské domy zdobí tradičně, ale i v éře vysokých nároků na energetickou úspornost. Svým pojetím se dům lehce vymyká obvyklým ztvárněním a nabízen je ve dvou základních podobách. Pod sedlovou i pultovou střechou však vždy najdeme ve dvou podlažích bytovou jednotku dispozičně řešenou jako 4+kk, s odpovídajícím technickým zázemím. Ke standardnímu vybavení domu patří mimo jiné tepelné čerpadlo a řízené větrání s rekuperací.


Budoucnost stavebnictví

Dodavatel: Freedomky, s.r.o.
Typové označení: Freedomek M
Dispozice: 2+kk
Zastavěná plocha: 46,0 m²
Podlahová plocha: 37,5 m²

Prototyp a nejklasičtější model Freedomku. Krásné, čisté a komfortní bydlení pro život ve dvojici. První 2+kk od společnosti Freedomky. Velkorysá kuchyně s relaxační zónou v klidu unese malou party nebo se může stát místem pro odpočinek. Do detailu promyšlenou koupelnu si před vstupem do ložnice rozhodně oblíbíte. Už bydlíte? Pak si můžete model M jednoduše pořídit i jako domek pro rekreaci. Freedomek je unikátní víc, než se na první pohled zdá. Díky chytře vymyšlenému modulárnímu nábytku přímo pro Freedomek sami užasnete, kolik úložných prostor nabízí. Architekti a designéři mysleli na vaše potřeby a využili elegantně každé místo. Jaké to bude u vás ve Freedomku, záleží jen na vás. Nábytek si vyberete vy sami. Připravena je spousta nábytkových sestav v řadě sympatických a moderních dekorů. Stačí si jen vybrat.


Luxusní dům

Dodavatel: G Servis CZ
Typové označení: Toronto 5S Plus 2
Dispozice: 5+kk
Zastavěná plocha: 192,3 m²
Podlahová plocha: 233,3 m²

Toronto 5S Plus 2 je jednou z novinek pro rok 2014. Má halu propojenou s obývacím pokojem, což vytváří dojem volně plynoucího prostoru. Ložnicový blok v přízemí, přístupný přímo ze zádveří, je možno zařídit rovněž jako pracovnu nebo pokoj pro hosta, a využít tak výhod spojených s dispozičním oddělením od zbytku dispozice a blízkostí vstupu do domu. Součástí velkorysé dispozice je kromě velkého obytného pokoje s kuchyní i dvougaráž zastřešená plochou střechou, v podkrovní části se pak nacházejí tři ložnice a velká rodinná koupelna.


Čestná uznání poroty

Dodavatel: Villa projektový ateliér, spol. s r.o.
Typové označení: Individuální projekt
Dispozice: 6+1
Zastavěná plocha: Neuvedeno
Podlahová plocha: Neuvedeno

Moderní dům nadstandardní velikosti s mimořádně komfortním vybavením, který ovšem nepůsobí neosobně jako některé luxusní stavby – tak by se dal prezentovat v kostce individuální projekt od projektového ateliéru Villa. Centrem dispozice je velký obývací pokoj, na který navazuje kuchyně s jídelnou a klubovna pro setkávání s přáteli. V západní části přízemí je rozměrná garáž, dvě technické místnosti, pracovna a koupelna. V patře zastřešeném nízkou valbovou střechou se nachází dvě ložnice se společnou koupelnou a ložnice majitele s další soukromou koupelnou a šatnou. Z ložnic je možné vystoupit na rozlehlou střešní terasu.

Dodavatel:Ing. Marian Groch – Ekord
Typové označení: Ekord 213Kx6
Dispozice: 5+1
Zastavěná plocha: 213,0 m²
Podlahová plocha: 172,0 m²

Řešení nabízí při velikosti 5+1 vysoce nadstandardní pohodlné atriové bydlení pro osoby v každém věku. Prostory, které nelimitují osoby s omezenou pohyblivostí, lze umístit i do suterénu nebo mohou navazovat přímo na přízemí. Ocenění Top dům 2011, Dům roku 2003 i stovky kvalitních realizací jsou nejlepší referencí použitých architektonických a konstrukčních principů, proto mají u bungalovů EKORD podobný tvar malé i velké varianty, kterých může být nekonečné množství. Liší se ve zdánlivých drobnostech, které jsou však pro použití pro konkrétní parcelu a konkrétní rodinu zcela zásadní. Výchozí typy se proto vždy upravují na míru nebo se tvoří nové. Zdánlivě komplikované tvary jsou bohatě kompenzovány úsporou šířky i délky chodeb, lepší ergonomií, lepším směrováním pokojů do soukromí a zeleně, nikoliv do ulice nebo k sousedům. Je to umožněno i velmi levným jednoduchým patentovaným řešením střechy a použitím technologicky výhodných konstrukcí stěn špičkových parametrů nejen hygienických nebo tepelně technických.


Dále přinášíme přehlídku nejúspěšnějších staveb této ankety.
Najdeme zde domy, které ve svých kategoriích získaly titul Top dům.
2003 ; 2004 ; 2005 ; 2006 ; 2007 ; 2008 ; 2009 ;
2010 ; 2011 ; 2012 ; 2013 ; 2014 ; 2015  ; 2016 ; 2017