Jaké plastové dveře?
Nebo hliníkové?

Vchodové dveře jsou vizitkou každého domova. Pokud jste se rozhodli, že je čas na jejich výměnu, mohou pro vás být ideální volbou plastové dveře. V Česku se díky svým vlastnostem a cenové dostupnosti těší velké oblibě. A díky líbivému designu vám je bude závidět každý soused. Plastové dveře v jedné ze tří kategorií: s výplní z ABS plastů, HPL výplní nebo exkluzivní s výplní nalepenou na křídle, nebo rovnou dveře hliníkové? Jsou téměř nezničitelné, skvěle vypadají a snadno vydrží i více než padesát let.

Pod označením plastové dveře se dnes schovává hned několik materiálů, které se liší nejen cenou, ale hlavně vlastnostmi a možnostmi použití. O kvalitě dveří vypovídá nejen materiál profilu dveřního rámu a křídla, ale i jeho síla a technologie zpracování. Důležitou roli ve výběru vstupních dveří hraje i volba vhodné dveřní výplně.

Nejlevnějšími výplněmi plastových vstupních dveří jsou výplně z ABS plastů. Hodí se pro nenáročné použití. Pro vyšší hodnoty tepelné roztažnosti a nižší stabilitu je doporučujeme pořizovat pouze v čistě bílé variantě,“ říká obchodní ředitel znojemské firmy PERITO Petr Jaroš a bystře radí dál „Pokud bydlíte někde, kde vám na dveře v létě praží slunce a v zimě pak stojí několik měsíců v tuhých mrazech, měli byste se raději poohlédnout po dveřích s výplněmi vyšší třídy.“

„Střední třídou ve výplních pro plastové vstupní dveře jsou takzvané HPL výplně neboli výplně z vysokotlakého laminátu tvrzeného speciálními pryskyřicemi. Ty už využijete prakticky všude – jsou velmi odolné a stabilní, lehce se udržují, vyberete si z nepřeberných variant vzhledů i dekorů a jsou za rozumnou cenu. Dveře s HPL výplní jsou ideální také pro ty, kteří chtějí imitovat vzhled dřeva. Na první pohled je nerozeznáte. Proto se výborně hodí při rekonstrukcích domů, ale i pro novostavby, kde zase uplatníte modernější varianty výplní s kovovými rámečky,“ povídá Jaroš.

„A kdo se chce před známými a sousedy opravdu blýsknout, může sáhnout po opravdové špičce a vybrat si dveře s výplněmi, které se lepí přímo na křídlo. Tím zlepšují pevnost a stálost dveří a překrytím rámu křídla navíc propůjčují dveřím velmi elegantní vzhled, plastové vstupní dveře s výplněmi překrývajícími křídlo se díky exkluzivnímu vzhledu hodí pro moderní novostavby, pro své výborné tepelně izolační parametry je využijete i v energeticky úsporných a pasivních domech. Ze všech tří variant jsou sice nejdražší, vyšší cenu ale bohatě vyvažují užitnými vlastnostmi a dlouhou životností.“ vysvětluje Jaroš.

„Dosluhují vaše staré vchodové dveře a uvažujete o koupi nových? Je tedy ten správný čas zapřemýšlet, zda si místo plastových nepořídit rovnou dveře hliníkové. Jsou téměř nezničitelné, skvěle vypadají a snadno vydrží i více než padesát let. Hliník je ušlechtilý materiál, mezi jehož přednosti patří pevnost, tuhost a nízká hmotnost. Tím pádem se hliníkové dveře nedeformují, výborně odolávají vnějším podmínkám a lehce s nimi manipulují i děti.

Další výhodou hliníkový dveří je konstrukční přesnost a dobré mechanické vlastnosti. To oceníte hlavně ve velmi namáhaných prostorech – hliníkové dveře tak půjdou dlouhá léta snadno otevírat a zavírat i v desetipatrovém panelovém domě. Na trhu se dají najít hliníkové vstupní dveře z vícekomorových profilů s přerušeným tepelným mostem a izolační výplní z kompozitních materiálů. Podobné dveře mají velmi nízké hodnoty tepelné prostupnosti a ušetří tak domácnosti náklady na vytápění.

Odolnost proti deformacím a robustnost konstrukce s sebou navíc nese větší pasivní bezpečnost. Samozřejmě, že pokud jsou dveře vybaveny nejlevnějším zámkem, pro zloděje nebude problém je překonat.

Velkou výhodou hliníkových dveří je i jejich vzhled. Oproti jiným totiž nemá v podstatě žádná omezení a lze jej přizpůsobil staršímu domu i novostavbě. Pokud máte dřevěná či plastová okna, hliníkové vstupní dveře s nimi snadno sladíte. Pokud si chcete dveře vyladit do posledního detailu a současně kladete zvláštní důraz i na jejich užitné vlastnosti, můžete se inspirovat jednostranným nebo oboustranným překrytím dveřního křídla. Barvu, ornamenty, mřížky a jiné maličkosti si samozřejmě vyberete podle svého vkusu.

Ceny hliníkových vstupních dveří se pohybují od 50 do 120 tisíc korun. Vyšší cenu však zcela kompenzují jejich vlastnosti – dlouhá životnost, bezpečnost, odolnost, tuhost, design, lehkost, nebo stálobarevnost. I proto například v Německu a Rakousku platí, že když se řekne vstupní dveře, myslí se tím především dveře hliníkové.“říká obchodní ředitel znojemské firmy PERITO Mgr. Petr Jaroš.

Další a podrobnější informace na www.perito.cz