Vzorový dům Tendence, Praha-Průhonice

Společnost ATRIUM postavila pro své klienty ojedinělý vzorový dům, dřevostavbu v příjemné části Průhonic. Dům nese název Tendence“. Celkový pohled napovídá, že se jedná o zcela nový přístup k materiálům i ke ztvárnění vnitřních dispozic. O projekt s netradičním ztvárněním domu se postaral Ing. arch. Vlastimil Mulač.

Základní údaje o Tendenci:

Společnost Atrium postavila pro své klienty ojedinělý ukázkový dům v příjemné části Průhonic na pozemku o rozloze 1 250 m2. Dům nese název “Tendence”. Celkový pohled napovídá, že se jedná o zcela nový přístup k materiálům i ke ztvárnění vnitřních dispozic. O projekt domu, o design podlah a netradiční barevné ztvárnění interiéru se postaral Ing. arch. Vlastimil Mulač z atelieru Mulén s.r.o., Terasovitá 954/1, 140 00 Praha 4, tel.: 261 218 935, e-mail: mailmulen.cz, o jeho realizaci se pak postarala společnost Atrium.

Vybavení domu inteligentními technologiemi:

Dům je vybaven solárním systém, který ohřívá vodu a současně předehřívá teplou vodu do bojleru. Elektrický kotel je řízen ekvitermní regulační jednotkou, tzn. ohřev vody v topení se automaticky reguluje podle venkovní teploty.

V přízemí je pod keramickou dlažbou umístěno podlahové topení, v podkroví jsou umístěny radiátory. Další zajímavostí je netradičně umístěný krb, který je situovaný do středu obytné místnosti. Krb ozdobí tradičními modrými barvami.

V domě je vedena tzv. strukturovaná kabeláž, která zjednodušeně řečeno využívá jednoho rozvodu kabelů pro přenos různých typů dat. Televizní okruh, počítačová síť, telefonní linky, internet, video či audio, to vše je v jednom rozvodu a v technické místnosti, kde je umístěna ústředna, se dá libovolně určit, do jaké zásuvky a v které části domu půjdou jaká data.

Další zajímavostí je i bezdrátové ovládání světel. Vypínač je přitom umístěn v klice dveří, takže v okamžiku, kdy obyvatel domu otevírá dveře, rozsvítí se světlo v místnosti, do které právě vstupuje. Ve vybavení je i malý vypínač do kapsy, který se na dálku ovládá celé osvětlení v domě. V patře pak nenajdete jediný vypínač, což je z hlediska estetiky příjemná změna.

Decentrální systém větrání s rekuperací zajišťuje stálý přísun čerstvého vzduchu do domu, přitom odebírá teplo z odváděného vzduchu a předává jej přiváděnému čerstvému vzduchu. Nahrazuje tak přímé větrání okny a celý systém výrazně snižuje náklady na vytápění.