Anketa TOP DOMY 2014:

Křehký okruh favoritů

Druhé letošní číslo měsíčníku DŮM&ZAHRADA přináší v rámci ankety Top domy 2014 užší nominaci staveb či projektů, které budou o zmíněný titul usilovat. Časopis DŮM&ZAHRADA je organizátorem této ankety už dvanáct roků. Ve čtyřech velikostních kategoriích bylo do pomyslného finále redakcí nominováno po pěti domech, další postup v hledání oněch „top“, už zůstává na odborné porotě a také na veřejnosti se zájmem o obor. Nezávisle na sobě bývá označení Top dům udělováno rozhodnutím poroty a paralelně také hlasováním čtenářů časopisu. Může se tedy pochopitelně stát, že v některé z kategorií bude názor obou posuzujících skupin totožný.

Už zúžený dvacetičlenný okruh favoritů je v mnohém nesporně velmi zajímavý. Je totiž křehký a zranitelný, až příliš je z něho patrné, že tentokrát nebylo moc z čeho vybírat. Například ještě v ročníku 2012 svoje domy s cílem získat titul Top, do ankety vyslalo 38 dodavatelských subjektů. Letos už jenom 18! Přičemž některé z těchto anketě stále ještě věrných firem jsou organizátorem přehlídky v souvislosti s druhým kolem, v němž se bude rozhodovat o laureátech, naprosto ignorované, zatímco jiné nekriticky vyzdvihované.

Na giganta v oboru je touto cestou pasován ateliér Thermo Plus inženýra Karla Peterky – má dokonce tři nominované domy! Ovšem v případě tohoto trojnásobného finálového zastoupení je o čem diskutovat! Minimálně dva z nominovaných Peterkových objektů totiž představují naprosto tuctovou produkci běžných typových domů, jakých všude kolem sebe vidíme spoustu. Tyto projekty neurazí, ani v ničem nenadchnou, jde prostě o poctivě odvedené řemeslo, které obstojí u běžných stavebníků i na každém stavebním úřadě. Ale nic víc! Pokud si anketa Top domy klade také nějaké náročnější osvětové cíle, pak je volba právě těchto vzorů do jejího druhého kola skoro nepochopitelná.

Zvláštní situace nastává, i pokud jde o tři nominované domy společnosti Haas Fertigbau. Jak už říká pojmenování, představují Inspirace 01, Inspirace 02 a Inspirace 03 projekty stojící na společné myšlence, a formuje je také jeden originální autorský rukopis. I jejich ambice jsou zcela totožné. Jasně se o tom mluví v oficiálních firemních materiálech věnovaných sérii Premium Line, kam tyto domy patří. Nejsou totiž cílem nabídky, ale mají otevírat diskuzi. Jde o to, aby si zákazníci uvědomili, že vedle běžně pojímaných rodinných domů je v certifikovaném systému Haas Fertigbau možné realizovat prakticky jakékoli řešení a architektonické pojetí stavby.

Už při zběžném pohledu na plejádu nominovaných, musí soudný člověk udělat závěr, že titul Top některou z Inspirací nemůže minout. Ale proto přece nemusejí – jde o jediný projekt – v širší nominaci figurovat všechny tři studie. Také z toho důvodu, že společnost Haas Fertigbau aktuálně staví rovněž jiné brilantní domy.

Například nový vzorový dům v Mannheimu, který je pod typovým označením Jubilee XXL nabízen zájemcům nyní i na českém trhu. V Německu ze strany stavebníků sklízí samé superlativy a odborná kritika tento dům oceňuje v souvislostech nikoli nepodobných kvalitám, obvykle oceňovaným právě v anketě Top domy. V publikaci Top domy 2014 se dům Jubilee XXL objevil. Bůhvíproč ho však redakce zařadila do kategorie, kam svojí velikostí vůbec nepatří! A dál už se neděje nic, autory užší nominace v souvislosti s druhým kolem, v němž se budou vybírat vítězové, zjevně nezaujal. Nebo jen nechtěli zveřejňovat svůj skandální omyl? Společnost Haas Fertigbau se právem může cítit tímto jednáním organizátora ankety silně poškozena. Moc podobně dobrých staveb v užším výběru finalistů není, takže se k tomuto domu vrátíme v příštích dnech alespoň na těchto stránkách.

Je to všechno škoda také z toho důvodu, že vzpomínaná zúžená nominace kandidátů na tituly Top skutečně tentokrát viditelně trpí chabým zájmem dodavatelů a projektantů rodinných domů o tuto anketu. A v souvislosti s očekávanými výsledky představuje doslova časovanou bombu! Nechejme se tedy přehlídkou vítězů za dva měsíce překvapit.

Anketa Top domy časopisu DŮM&ZAHRADA momentálně poskytuje až příliš mnoho argumentů k tvrzení, že se nijak nevyvíjí, že přestává být reprezentativním obrazem momentálního dění na českých staveništích. Fakt, že jen během posledních dvou let se od ní odvrátilo více než padesát procent někdejších zájemců o kdysi respektovaný a prestižní titul Top dům, je velmi skličující.

Na webových stránkách topdomy.cz, které do loňského roku sloužily mimo jiné také jako elektronická podoba a podpora ankety Top domy časopisu DŮM&ZAHRADA, se rozhodně nekloníme k názoru, že tento tristní stav je pouze odrazem aktuální celkově klesající produkce rodinných domů u nás.

(cb)

Anketa TOP DOMY 2014